top of page

סדנת השילוש

סדנת השילוש

שלושה שיעורים

שלושה "סודות" מקצועיים

שלושה עקרונות-על לחיי היומיום

שלושה שיעורים

שלושה "סודות" מקצועיים

שלושה עקרונות-על לחיי היומיום

לפתוח קופסת שימורים עם כף זה קשה. אולי יעלה בידינו בסופו של דבר, אבל סביר להניח שהמיץ ייצא לנו ולא מקופסת הפח. לעומת זאת, עם פותחן שיועד לדבר, אפילו בסיסי ביותר, זה עשוי לגזול מאתנו רק כמה שניות נטולות מאמץ מוגזם ומיותר. במילים אחרות, קל מרמז שאנחנו בכיוון הנכון. קל = נכון...

אבל את רובנו לימדו דווקא, מקטנות ובהתמדה, ש"קל" פירושו שטחי, חפיף, טוב מכדי להיות אמיתי. לימדו אותנו שאם נעבוד "קשה" ולא "נישבר", אז בסופו של דבר גם נצליח. בסופו של דבר... רק "בסוף" יהיה טוב, בודאי לא עכשיו.

לימדו אותנו שמה שבא בקלות הולך בקלות, שכסף לא גדל על העצים, שבזיעת אפיים נאכל את לחמנו ושבעצב נלד את בנינו ואת בנותינו ושבחור נחמד זה לא מקצוע. 

הו, כמה חבל... כי מבחינה זו, 'קל' ו'קשה' הם לכל היותר סמנים משני צדי הדרך, שני דגלונים זוהרים שמאותתים לנו דרך קבע אם אנחנו עושים משהו נכון ומדויק או ממש איבדנו את זה. הקל היחסי והקשה היחסי הם למעשה מורים-מנחים שהוראתם עיקשת וישירה: האם אנחנו עובדים עם חוקיות העולם? או שמא עם הראש בקיר דווקא ואולי הגיעה העת לשנות ו/או להשתנות?

מה הסיפור על רגל אחת

ברוכות הבאות וברוכים הבאים לסדנה שאינה סדנה המכונה "סדנת השילוש".

נעים מאד, שמי גילבר. מטפל במקצועי ומורה מזה 25 שנה ויותר.

אחרי אלפים רבים של סיפורי מקרה, שנות מחקר לרוב, מאות תלמידים בהרכבים שונים וכן, בסופן של כשלוש שנים של התבשלות עם הדבר כפי שהוא לפנינו כעת – הרגשתי יום בהיר אחד שאני פשוט חייב לשחרר לעולם את האני מאמין שלי, אם אפשר לקרוא לזה כך. להניחו על השולחן בצורה הכי ישירה שעשויה לעלות בידיי.

מתוך גודש של מלל שהלך ואיים לפוצץ את הכונן של המחשב בשעתו, יצא ברור שבעבודה היומיומית אני מקדם דרך קבע שלושה עקרונות בסיס להם אינספור ואריאציות. בהמשך, הסתבר כי אותם שלושה עקרונות יושבים בבסיסן של כל התורות הגדולות בהן השתלמתי לאורך השנים, שהם השלושה בגדר עמודי התווך של כל שיטה באשר היא שיטת אמת לשכלול עצמי, לריפוי ולהתמרה. שאפילו דתות מובילות, בעומקן, אם מתעלמים לרגע מכל מיני פוליטיקות הרסניות שדבקו בהן לאורך המילנייה – אף הן שואבות את כוחן הטהור משלושה קווים מנחים אלה. שאפילו "מצליחנים" כאלה ואחרים  - בעולם העסקי, באמנות, בספורט - לרבות כאלה שסולדים במוצהר מביטויים כגון "עבודה רוחנית" או "טיפול" וכיו"ב, נראה שהם נושמים את שלושת העקרונות הנ"ל כדבר שבשגרה. שזהו טבעם. שזהו סודם הגדול. ופתאום, לאן שרק הבטתי, "השילוש" הציץ אליי בחזרה.

מכאן, ביקשתי לצלול לקרבי הדבר ולזקק מהלך שכל מהותו פרקטיקה. קצר יחסית וממוקד. ישיר. בהיר. פשוט להפנמה. קל ליישום. קל כל כך... כמובן, רק אם רוצים בכך. רק אם יש בנמצא מוטיבציה אמיתית לקחת את העניינים לידיים. מהלך שהוא – וסליחה על הקלישאה השחוקה: חכות ודגים גם יחד. 

 

יקרות ויקרים, הסדנה האמיתית היא החיים ובחיים עצמם! סדנת השילוש היא לכל היותר מסגרת תרגול. שעון מעורר מקרצץ, כדי שלא נלך לאיבוד בזרם היום. היא הזדמנות לעשות קצת עבודה ולקבל ליווי אופטימלי, כזה שאינו מתערב בסביבת התרגול החשובה באמת, כאמור, החיים.

 

דרך אחרת לומר זאת, שלא צריך לפנות זמן מיוחד לטובת סדנת השילוש. גם לא מקום מיוחד. אנחנו "מתרגלים" בכל מקום ובכל אתר. איפה שבא לנו. כמה שבא לנו. תוך כדי מה שקורה או לא קורה ממילא. 

מהלך הסדנה

סדנת השילוש מורכבת, כשמה, משלושה שלבים כנגד שלושת עקרונותיה. כל שלב ושלב עומד בזכות עצמו, יקר ערך וזוהר לבדו. וביחד, הם התשתית ההכרחית הדרושה לאדם, לתפישתי לפחות, בעל מנת להתמודד בתבונה וביצירתיות עם כלל ענייני החיים באשר הם.

אלו הן שלוש צלעות של קדושה אחת אם תרצו, קדושת החיים, ליצירת בסיס כה איתן מבחינה נפשית, מנטלית ורוחנית גם יחד, שאחרי כן, איך לומר, אין יותר בעיות בחיים אלא רק הזדמנויות לרוב.

לאחר ההרשמה, אני שולח למייל, בכתב, את השלב הראשון: הצלע הראשונה של סדנת השילוש. אלו הם דברי רקע והנחיות של התרגיל הראשון אותו יש לבחון בחיי היומיום כמה שיותר פעמים ביום, כמה שרק עולה בידינו לזכור, בדיוק היכן שאנו נמצאים ממילא: בבית, בעבודה, עם הקרובים לנו ביותר ו/או לבד, ביננו לבין עצמנו.

התרגיל הוא פשוט. קצרצר. כל שיהיה דרוש לך לקיימו הוא החלטה. כלומר, אם הצלחת לקרוא את מה שמוקלד כאן במרץ, הנחיות הסדנה בכללותן תהיינה ברורות ונהירות לך. 

וכך, למשך שלושה שבועות ראשונים, הצלע הראשונה מלווה את יומנו ו"צובעת" אותו באופייה המחייב.
 
בתום שלושת השבועות יש לשלוח אליי דוח מסכם, איך עברו עלינו אותם 21 ימי תרגול. למה שמנו לב. באילו סיטואציות הלך לנו בקלות עם התרגיל. איפה היה לנו סופר מאתגר. האם, למשל, ישנם אנשים בחיינו שהתרגול בנוכחותם היה 'קל' ו'זורם' אך מול אחרים הוא מיד פרח מזכרוננו? וכך הלאה וכך הלאה.
או אז, לאחר שקראתי את הסיכום/דוח ואולי קצת התפנג-פנגו על כך עוד ביננו – אנחנו עוברים להרחבת התרגול עם צלע #2, שגם אותה אני שולח כיתר חומרי הסדנה ישירות למייל.

בתום שלושה שבועות נוספים שוב חוזרים על המהלך שתואר קודם, 
ושוב יוצאים לדרך עם צלע #3, הצלע האחרונה לסדנת השילוש, ואז שוב סיכום ואז זהו זה. זה כל הסיפור. 

מנין כל זה?

עולמות התוכן מהם ינקה סדנת השילוש את כוחה הם רבים ומגוונים, ביניהם הרפואות העממיות הסינית והיפנית לרבות אמנויות לחימה מיפן; זרמים שונים מאוקיאנוס ההדרכה התודעתית-פסיכותרפויטית; העולם האזוטרי משהו המכונה ברבים "תקשור" לו זרמים רבים בזכות עצמו, ועוד ועוד. בעבור מי שרוצה, ניתן לקרוא בהרחבה על הרקע המקצועי שלי כאן באתר, בתפריט הראשי.

קצת פידבק 

מאז שעלינו לאוויר עם סדנת השילוש, יולי 2021, מסתובבים כבר ביננו כמה מאות של בוגרות ובוגרים. הם מדווחים שחייהם קיבלו תנופה רעננה ושחשו בשינויים מבורכים עד מעוררי פליאה כבר במהלך השבוע הראשון לתרגול. שמושג "הייעוד" למשל, לרבות בהקשר התעסוקתי, הפך פתאום ברור לחלוטין. ששקט פנימי הולך ומתבסס בתוכם, שקט מנטלי ושקט רגשי גם יחד, אשר מוכיח את עצמו באינטראקציות מאתגרות ובכלל. שהסביבה שמה לב ש"משהו טוב קורה אתם" ומחמיאה להם על כך. שכל מיני חרדות קיומיות ותנודתיות רגשית בכללותה, כאלה שהיו מנת חלקם במשך שנים, הולכות ומתפוגגות לנגד עיניהם כמו מעצמן. שמערכות יחסים מסוימות, בפרט אלה שאימללו אותם עד הנה והגיעו למבוי סתום - "נפתחו" בשעה טובה, העמיקו או "עלו רמה", ולשם שינוי נהיה עכשיו כיף ו"זורם" ביחד.

אנשים מספרים לי שהם פשוט מרגישים טוב יותר בזכות תרגולי השילוש, לרבות מבחינה פיזית. שהמהלך המשולש הנ"ל מנקה אותם, מחזק אותם, מבפנים, ומהרמן, מלשון הרמוניה, את הוייתם הכוללת.

עלויות ועוד קצת

עלות סדנת השילוש: 500 ש"ח. התשלום הוא מראש, ומרגע שהחומרים הכתובים נשלחים - ללא החזרים. הסדנה תתחיל ברגע שתבחר/י להתחיל...

לכל דבר ועניין, אפשר לפנות אליי למייל gilbar@gmail.com 

או לטלפון 052.2937.214 - ווטסאפ, קצת סבלנות ואני חוזר :)

בהצלחה לכל הנועזות והנועזים החדשים או המתחדשים,

המבקשים לפשט ולהקליל את חווית החיים.
עתיד בהיר!
גילבר
bottom of page